Odpoczynek i sen – ostatni (trzeci) element kształtujący zdrowie i sprawność fizyczną dziecka.

Czy wiecie, że nasze ciało, a przede wszystkim mięśnie rosną głównie podczas snu? Ile zatem należy spać i jaka jest różnica pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą?

Nasze córki usypiają zazwyczaj dość łatwo. Młodsza koło 21.00 starsza w okolicach 22.00. Wstać zazwyczaj muszą przed 7.00 lub 8.00, tak by zdążyć (lub jak najmniej spóźnić się) do szkoły. Oczywiście są dni kiedy zasypiają łatwo już po kilku stronach przeczytanej książki, ale zdarzają się też takie dni, w których sen nie chce “przyjść”.

Jak bardzo sen jest nam potrzebny na różnych poziomach naszego zdrowia i sprawności pokazały rozliczne badania naukowe i testy. Najnowsze dane opracowane przez National Sleep Foundation (NSF) wskazują, że zarówno zbyt krótki sen, jak i zbyt długi, mogą mieć zły wpływ na stan naszego zdrowia.

Sen to czas podczas którego nasze ciało nie tylko odpoczywa, ale też “naprawiając” mikro-urazy powstałe w mięśniach w ciągu aktywnej części dnia, powoduje ich wzrost i wzmocnienie. Tak naprawdę więc, sen jest absolutnie niezbędnym, po ćwiczeniach i diecie, elementem kształtującym zdrowie i sprawność fizyczną. Przywołane powyżej badania wskazują, że zarówno osoby (dorosłe) śpiące poniżej 6 godzin na dobę jak i te poświęcające na to powyżej 9 godzin, są w większym stopniu narażone na stres, zmęczenie ale też choroby układu naczyniowo-sercowego.

Dzieci w wieku przedszkolnym (3- 5 lat) powinny spać od 10 do 13 godzin dziennie. Te uczęszczające do szkoły (6 – 15 lat) powinny na to poświęcać od 9 do 11 godzin. Wiele wskazuje na to, że nieodpowiednia ilość snu ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na układ krwionośny, ale też prawidłowa pracę nerek czy poziom hormonów. Nie bez znacznie jest również w stosunku do masy ciała, a to już prosta droga do nadwagi, czy też w skrajnych przypadkach otyłości, czy wręcz cukrzycy.

Pamiętajcie, że oprócz długości snu ważna jest też jego jakość. Wliczamy w to również łatwość zaśnięcia. To nierozłącznie wiąże się z pozostałymi dwoma czynnikami kształtującymi nasze zdrowie, czyli dietą i aktywnością fizyczną. Dzień pełen wrażeń w przedszkolu czy szkole, ale też odpowiednia ilość ruchy lub aktywności sportowej, wydatnie wpływają na łatwość zasypiania. Dziecko przyjemnie zmęczone graniem w piłkę i wyciszone wspólną (nawet w przypadku dzieci starszych) lekturą, zaśnie szybciej i łagodnej. Bardzo ważne jest, by dostarczyć organizmowi przed snem odpowiedniej dawki łatwo strawnego posiłku. Musi to jednak nastąpić nie później niż na 2-3 godziny przed zaśnięciem. To wszystko zagwarantuje nie tylko odpowiednio długi i dobry sen, a tym samym zdrowie i sprawność, ale pozwoli też łatwiej wejść w kolejny dzień, oczywiście rozpoczęty odpowiednio skomponowanym śniadaniem.

Jeśli Twojej dziecko ma kłopoty z zaśnięciem wypróbuj kilka z poniższych sposobów:

– zapewnij codzienną dawkę aktywności fizycznej lub sportu;
– po szkole/przedszkolu idź z dzieckiem na plac zabaw lub spacer;
– w razie niesprzyjającej pogody spędź czas aktywnie w domu (przykłady zabaw lub ćwiczeń, które można wykonać na kilku metrach kwadratowych, dostępne są w ramach akcji Zdrowo i Sportowo);
– zjedźcie (najlepiej wspólnie) lekki posiłek nie później niż na 2-3 godziny przed planowanym czasem zaśnięcia dziecka;
– zakończcie dzień wspólną lekturą.

W naszym domu udaje się to coraz lepiej. Dziewczyny zasypiają o stałych porach, a poranki pozwalają spokojnie wejść w nowy dzień i przygotować się na czekające obowiązki. A jak to wygląda u Was?


Artykuły powiązane:
“3 sposoby na łatwiejsze zasypianie” – czytaj >>>>

Komentarze zostały wyłączone.