Zaczynają do nas docierać pytania w tematach związanych z aktywnością fizyczną, uprawianiem sportu, czy też po prostu o zdrowym stylu życia. Staramy się najszybciej udzielać odpowiedzi, a te najczęściej się powtarzające wykorzystywać będziemy jako temat dla naszych wpisów.
Dziś odniesiemy się do opisywanej już kiedyś również na naszym blogu kwestii snu. W poprzednich wpisach skupiliśmy się na tym jak bardzo sen jest ważny dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu (https://kidstation.pl/sen-czas-budowy-odpoczynku-spac/) oraz jak pomóc dziecku zasnąć (https://kidstation.pl/3-sposoby-na-latwiejsze-zasypanie-dziecka/). Teraz odpowiemy na pytanie: „Czy można wyspać się na zapas np. w weekend, wakacje lub ferie zimowe, by łatwiej wstawać rano do przedszkola, szkoły lub pracy?”
W przytoczonych powyżej wpisach przestawiliśmy argumenty pokazujące jak ważny jest sen dla poprawnego funkcjonowania ciała każdego człowieka. Jeszcze większe znaczenie ma sen w procesie budowy naszego organizmu. I to zarówno w wieku dziecięcym gdy rośniemy, jak i później, gdy prowadzać aktywny tryb życia, chcemy dbać o prawidłową regenerację czy też wzrost masy mięśniowej. To właśnie odpowiednia ilość oraz jakość snu, w połączeniu z dostarczeniem dobrego budulca, czyli zbilansowanej diety, jest ważnym czynnikiem stanowiącym o zdrowiu, a przede wszystkim dobrym samopoczuciu. Oczywiście sen wpływa nie tylko na fizyczną stronę naszego życia. Na pewno każdy doświadczył kiedyś wyraźnego spadku możliwości koncentracji po nieprzespanej nocy. Śmiało można powiedzieć, że sen to regeneracja dla ciała i ducha (umysłu).
Czy zatem można wyspać się w weekend na zapas? Spędzić w łóżku pół soboty, a potem zarywać kolejne noce w tygodniu? Niestety nie. Oczywiście dobry wypoczynek da nam większą świeżość przez kolejne 2-3 dni, ale na dłuższą metę, tak się funkcjonować nie da. Szczególnie uwaga ta jest kierowana do nastolatków. Zaburzenia wywołane brakiem odpowiedniej ilości snu lub jego złą jakością mogą w dużym stopniu wpłynąć na sprawność umysłową i fizyczną organizmu, a zatem również na osiągane wyniki w szkole, pracy czy w klubie sportowym . Co z tego, że siedząc do późna powtórzyć można jeszcze jakąś część materiału, skoro na teście następnego dnia sprawność spadnie o kilkadziesiąt procent.
Podsumowując, spać w weekend dłużej, tak. Choć bez przesady, by nie zakłócić wyrobionego wewnętrznego zegara, który reguluje czas zaśnięcia i pobudki. Wierzyć, że wyśpimy się na zapas, nie. Każdej nocy dziecko w zależności od wieku powinno przesypiać 9-11 godzin.
Wpisy powiązane:
Sen – czas budowy i odpoczynku. Ile spać?
3 sposoby na łatwiejsze zasypianie dziecka