Dziś rozpoczynamy cykl wpisów, które pokażą wam jakie ciekawe i aktywne zabawy można zaproponować dzieciom, szczególnie latem, wykorzystując do tego proste, łatwo dostępne sprzęty sportowe lub inne przedmioty.

Zaczynamy od piłki tenisowej! Niepozorna, mała, żółta piłka. Co z nią zrobić? Zagrać w tenisa? Owszem to możliwe ale nie każdy ma korty blisko siebie, nie każdy ma możliwość dokupienia rakiety tenisowej czy wynajęcia kortu a co dopiero sama gra. To wymagający, techniczny sport. Ale taką piłkę można wykorzystać do różnych zabaw i zadań także bez kortu czy rakiety 🙂 

Sama piłka jest dostępna w sklepach sportowych i pojedyncza sztuka kosztuje od 4-6 zł. Można wybrać piłkę bardziej miękką, specjalnie przeznaczona dla dzieci (często w innych kolorach np. czerwono lub zielono – żółte). Masz już piłkę i co dalej?

Zabawy z piłką najlepiej wykonywać na dworze. W domu też to jest możliwe ale trzeba wybrać bezpieczna przestrzeń. Najlepiej zacząć od prostych zadań:
– podrzucamy i łapiemy piłkę, oburącz potem jedną i drugą ręką
– odbijamy piłkę od podłoża i łapiemy po koźle
– przekładamy piłkę między nogami, za kolanami, “rysując” ósemkę
– przekładamy piłkę na zmianę pod prawym i lewym kolanem, unosząc nogę raz jedną raz drugą
– ćwiczymy celność: rzucamy piłkę do celu np. do pudełka, wiadra, do wyznaczonego miejsca np. poduszki
– gramy w kręgle: ustawiamy plastikowe butelki i piłką celujemy do elementów
– podrzucamy piłkę i próbujemy ją naśladować, czyli skaczemy w takim tempie jak piłka, coraz szybciej i coraz niżej
– robimy tor przeszkód dla piłki 😉 a następnie prowadzimy (turlamy) piłkę dłonią po ustalonym torze, w taki sposób, aby piłka nie wyszła poza linię czy wyznaczone miejsca. W trudniejszej wersji możemy prowadzić piłkę np. kijkiem, makaronem basenowym, większym patykiem itp.
– ćwiczenia dla stóp: kładziemy piłkę na podłodze i bosą stopą, raz prawą, raz lewą, naciskamy na piłkę, palcami, środkową częścią stopy i piętą. Następnie masujemy całą stopę rolując piłkę od palców aż do pięty tak, aby piłka nie uciekła spod stopy!
– najlepsza zabawa jest jeszcze wtedy jeśli macie psa, który lubi aportować 🙂 rzucanie piłki tenisowej jest wtedy niekończąca się grą! 

Komentarze zostały wyłączone.