Jedne z naszych zajęć, które proponujemy przedszkolakom to zajęcia pt. “Malowanie nożyczkami”. Inspirując się twórczością Henri Matisse’a tworzymy prace – wycinanki. A kim był mistrz, bohater naszych artystycznych warsztatów?

Henri Matisse był francuskim malarzem i rzeźbiarzem, który uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli sztuki modernistycznej. Oto kilka ciekawostek o nim:

  1. Kariera prawnicza na początku: Matisse początkowo kształcił się w dziedzinie prawa i pracował jako asystent w kancelarii adwokackiej. Dopiero w wieku 21 lat, w 1889 roku, postanowił poświęcić się sztuce.

  2. Malarz po chorobie: Matisse zachorował na zapalenie wyrostka robaczkowego w 1890 roku, co spowodowało dłuższy pobyt w szpitalu. Podczas rekonwalescencji zainteresował się malarstwem i zaczął malować, korzystając z dostępnych materiałów. To był punkt zwrotny, który skierował go na ścieżkę artystyczną.

  3. Cut-outs: W późniejszym okresie swojej kariery, gdy zdrowie uniemożliwiło mu długotrwałą pracę z farbami, Matisse eksperymentował z techniką “cut-outs”, czyli wycinaniem kształtów i kompozycji z kolorowego papieru i ich układaniem w dzieła sztuki. Przykładem takiej pracy jest słynna seria “Kaplica w Vence”.

  4. Zaangażowanie w ilustrację: Matisse nie ograniczał się jedynie do malarstwa. Ilustrował książki, a jego prace zdobiły wiele znanych dzieł literackich, takich jak “Pożegnanie z Afryką” Ernesta Hemingwaya czy “Romeo i Julia” Szekspira.

  5. Wielostronna kreatywność: Poza malarstwem i rzeźbą, Matisse zajmował się także projektowaniem tkanin, ceramiki i mebli. Jego zdolności artystyczne rozciągały się na wiele dziedzin.

  6. Konkurencja z Pablo Picasso: Matisse często jest zestawiany z innym wielkim artystą swojej epoki, Pablem Picasso. Choć mieli różne style i podejścia do sztuki, ich relacja była pełna szacunku i zdrowej rywalizacji. Oboje wzajemnie wpływali na siebie i tworzyli niezwykłe dzieła.
    Henri Matisse to artysta o bogatym życiu i wyjątkowym wkładzie w historię sztuki. Jego eksperymentalne podejście i odwaga w poszukiwaniu nowych wyrażeń artystycznych uczyniły go jednym z najważniejszych twórców XX wieku.

Komentarze zostały wyłączone.